4,639
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 25: | Line 25: | ||
|{{ReleaseDate|2013-08-28}} | |{{ReleaseDate|2013-08-28}} | ||
|{{Artist|Subaeris}} | |{{Artist|Subaeris}} | ||
|[[Shinjuku Underground | |[[Shinjuku Underground |Meditation Chamber System Overload]] | ||
|Album | |Album | ||
|- | |- | ||
Line 130: | Line 130: | ||
|{{ReleaseDate|2014-08-23}} | |{{ReleaseDate|2014-08-23}} | ||
|{{Artist|Hong Kong Express}} & {{Artist|IMMUNE//}} | |{{Artist|Hong Kong Express}} & {{Artist|IMMUNE//}} | ||
|[[Cosmic Dreams | |[[Cosmic Dreams |a tribute to t e l e p a t h テレパシー能力者]] | ||
|Mix | |Mix | ||
|- | |- | ||
Line 136: | Line 136: | ||
|{{Artist|Hong Kong Express}} | |{{Artist|Hong Kong Express}} | ||
|[[DREAM Forever]] | |[[DREAM Forever]] | ||
|Mix | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2014-08-30}} | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Saturday Morning No Sleep]] | |||
|Mix | |Mix | ||
|- | |- | ||
Line 200: | Line 205: | ||
|{{ReleaseDate|2014-11-26}} | |{{ReleaseDate|2014-11-26}} | ||
|{{Artist|Penthouse Apartment}} | |{{Artist|Penthouse Apartment}} | ||
|[[Y2K | |[[Y2K |New Millennium Nightclub]] | ||
|Album | |Album | ||
|- | |- | ||
Line 232: | Line 237: | ||
|[[夢02]] | |[[夢02]] | ||
|Album | |Album | ||
| | |- | ||
|{{ReleaseDate|2015-01-10}} | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[HK]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-01-18}} | |||
|{{Artist|THE DARKEST FUTURE}} | |||
|[[????????]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-01-21}} | |||
|{{Artist|2814}} | |||
|[[新しい日の誕生]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-01-25}} | |||
|{{Artist|Vision Girl}} | |||
|[[デッドデッドデッドデッド]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-02-19}} | |||
|{{Artist|チェスマスター}} | |||
|[[天使]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-02-21}} | |||
|{{Artist|AIR Japan}} | |||
|[[Summer Of Love]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-04-29}} | |||
|{{Artist|ULTRACOMPUTER}} | |||
|[[SUPERCARTRIDGE]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-05-07}} | |||
|{{Artist|City Developer}} | |||
|[[Foundation]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-05-20}} | |||
|{{Artist|DARKPYRAMID}} | |||
|[[Cytherea Somniare]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-05-20}} | |||
|{{Artist|t e l e p a t h テレパシー能力者|t e l e p a t h}} and {{Artist|HKE}} | |||
|[[愛慕 / 悲哀]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-05-22}} | |||
|{{Artist|Blank Goofee}} | |||
|[[Blank Goofee 0]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-05-29}} | |||
|{{Artist|テレビ体験|Television Experience}} | |||
|[[The City Never Ends]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-06-18}} | |||
|{{Artist|Vision Girl}} | |||
|[[Amare sanguinem]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-06-22}} | |||
|{{Artist|emperor tangerine}} | |||
|[[saltwater creek]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-06-24}} | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Zero]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-07-13}} | |||
|{{Artist|C A S I N O ☆★☆★☆ M A S T E R}} | |||
|[[勝 者 ! ! ! !★W I N N E R★]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-07-25}} | |||
|{{Artist|THE DARKEST FUTURE}} | |||
|[[Sacred Frequencies 01 |La fin de la ligne]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-08-08}} | |||
|{{Artist|Penthouse Apartment}} | |||
|[[Trump]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-08-18}} | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[This]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-08-20}} | |||
|{{Artist|チェスマスター}} | |||
|[[非実体]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-09-09}} | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Sleeping Angel]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-09-18}} | |||
|{{Artist|2814}} | |||
|[[Room 2814]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-09-26}} | |||
|{{Artist|チェスマスター}} | |||
|[[夢に生きます]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-10-03}} | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[Leave With Us]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-10-05}} | |||
|{{Artist|Subaeris}} | |||
|[[Blue Tokyo]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-10-15}} | |||
|{{Artist|IVAN THE KILLER}} | |||
|[[FUCK OFF!]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-10-17}} | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[808 Hate Suite]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-11-20 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Gateway アセンション]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-11-22 | |||
|{{Artist|Keito Shimuguchi}} | |||
|[[Memories Of A Dead Future]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-12-01 | |||
|{{Artist|Subaeris}} | |||
|[[New Tokyo Blue Mood 2]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-12-09 | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[Vaporwave Is Dead]] | |||
| | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2015-12-19 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Apocalypse]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-01-05 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Bonafide Beats 79]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-01-11 | |||
|{{Artist|HKE}} & {{Artist|IMMUNE//|Immune}} | |||
|[[Evolution]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-01-10 | |||
|{{Artist|IVAN THE KILLER|IVAN KILLER}} | |||
|[[DUNGEON RAVE]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-01-15 | |||
|{{Artist|HKE}} <small>x {{Artist|COCAINEJESUS}}</small> | |||
|[[Negative]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-01-16 | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[HVIA]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-01-20 | |||
|{{Artist|IVAN THE KILLER|IVAN}} | |||
|[[FUCK VLADYK]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-02-05 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[OMNIA]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-02-06 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[The Singularity]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-02-08 | |||
|{{Artist|ADOV}} | |||
|[[0]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-02-15 | |||
|<small>{{Artist|Goldface|GOLDFACE}} x {{Artist|Remember|REMEMBER}}</small> x {{Artist|HKE}} | |||
|[[Kaibyaku]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-02-21 | |||
|{{Artist|Keito Shimuguchi}} | |||
|[[Dilation Of The Soul Electronic]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-03-06 | |||
|{{Artist|ADOV}} | |||
|[[Exospirit]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-03-10 | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[In Search Of The Chessmaster]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-03-11 | |||
|{{Artist|Henry Wong}} | |||
|[[Test X1004]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-03-25 | |||
|{{Artist|Henry Wong}} | |||
|[[H Trials 7.2 |Slurqpe+]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-03-26 | |||
|{{Artist|Triad Research Laboratories}} | |||
|[[The Vaporwave Trials]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-04-12 | |||
|{{Artist|Kamokata}} | |||
|[[Dojo 777]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-04-22 | |||
|{{Artist|The Last Man On Earth}} | |||
|[[The Last Man On Earth (Album)|The Last Man On Earth]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-04-30 | |||
|{{Artist|Sacred Frequencies|Fréquences Sacrées}} | |||
|[[Autres temps, autres mœurs]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-03 | |||
|{{Artist|Vaporsleuth}} | |||
|[[The Mysteries of Vapor City]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-05 | |||
|{{Artist|HKE|Unknown Artist}} | |||
|[[The Phonograph]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-11 | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[God]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-12 | |||
|{{Artist|HKE|MACINTOSH PLUS}} | |||
|[[BEST IN THE WORLD]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-15 | |||
|{{Artist|вовчі особи}} | |||
|[[вовки тіні]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-15 | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[Henry Wong "Data Drip" (Sandtimer Remix)]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-16 | |||
|{{Artist|Kamokata}} | |||
|[[A Journey]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-05-17 | |||
|{{Artist|Bedlam Max}} | |||
|[[Only 50 Tickets!]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-06-01 | |||
|{{Artist|Kamokata}} | |||
|[[Question 4]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-06-03 | |||
|{{Artist|HKE}} <small>/ {{Artist|wosX}} / {{Artist|COCAINEJESUS}}</small> / {{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[Pain of Gods]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-06-14 | |||
|{{Artist|チェスマスター}} | |||
|[[I Am Chesumasuta]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-06-17 | |||
|{{Artist|The Tree Of Life}} | |||
|[[Psalm 23]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-06-22 | |||
|{{Artist|Subaeris}} | |||
|[[Transcendent God]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-06-23 | |||
|{{Artist|Hong Kong Express}} | |||
|[[Hong Kong Express (Album)|Hong Kong Express]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-07-07 | |||
|<small>{{Artist|Halo Acid}}</small> / {{Artist|HKE}} | |||
|[[No Dreams]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-07-26 | |||
|{{Artist|2814}} | |||
|[[Rain Temple]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-08-08 | |||
|{{Artist|AIR Japan}} | |||
|[[Ghost Dragon]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-08-08 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Loop Matrix]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-08-08 | |||
|{{Artist|Sandtimer}} | |||
|[[The New King]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-08-27 | |||
|{{Artist|DARKPYRAMID}} | |||
|[[Prelude To Destruction]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-09-09 | |||
|{{Artist|DJ RAJ KAPOOR}} | |||
|[[HARD DESI WARRIOR]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-09-12 | |||
|{{Artist|DARKPYRAMID}} | |||
|[[New Humans]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-09-16 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[DELETE]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-09-23 | |||
|{{Artist|HKE}}, {{Artist|Pyravid}} and {{Artist|Shima33}} | |||
|[[All Nighter Mix]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-10-24 | |||
|{{Artist|Sandtimer|Ancient Sandtimer}} | |||
|[[Stay Away]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-11-05 | |||
|{{Artist|ULTRACOMPUTER}} | |||
|[[DECISION MOMENT]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-11-12 | |||
|{{Artist|emperor tangerine}} | |||
|[[slaves]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-11-17 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Speak To Me]] | |||
| | |||
|- | |||
|2016-12-21 | |||
|{{Artist|チェスマスター}} <small>/ {{Artist|Analog Dementia}}</small> | |||
|[[Simpson 6]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-01-16 | |||
|{{Artist|Henry Wong}} | |||
|[[I AM GOD]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-01-20 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Dragon Soul]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-02-23 | |||
|<small>{{Artist|Kagami Smile}}</small> / {{Artist|Subaeris}} | |||
|[[Asleep / Awake]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-04-29 | |||
|{{Artist|Future City Love Stories}} | |||
|[[Future City Love Stories (Album)|Future City Love Stories]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-05-26 | |||
|{{Artist|DJ RAJ KAPOOR|Raj Kapoor}} | |||
|[[Hard Desi Is The Future]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-05-28 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[London]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-06-07 | |||
|{{Artist|Subaeris}} | |||
|[[The Planet Is In Love]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-06-27 | |||
|{{Artist|チェスマスター}} | |||
|[[Infinity Of A Void]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-06-30 | |||
|{{Artist|Infernal Demon Keito}} | |||
|[[Unfrozen Predators]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-02 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Care For You]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-07 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-1 |No Man Is God]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-11 | |||
|{{Artist|New Delhi Express}} | |||
|[[रोमांटिक सपना]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-19 | |||
|<small>{{Artist|DJ Alina|ALINA VOVK}}</small> / {{Artist|HKE}} | |||
|[[FEARLESS / LEVEL 7]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-19 | |||
|{{Artist|Mike Tenay|Michel Tenoît}} | |||
|[[Je m'apelle Michel]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-26 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-2 |HEEL AESTHETIC]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-26 | |||
|{{Artist|ULTRACOMPUTER}} | |||
|[[SHRINE]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-26 | |||
|{{Artist|Unknown Data}} | |||
|[[X-5AS482]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-07-27 | |||
|{{Artist|Infernal Demon Keito}} | |||
|[[Facechain]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-08-04 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Into Your Heart]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-08-18 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-3 |Emotionless Passion]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-09-08 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-4 |High Kinetic Energy]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-09-11 | |||
|{{Artist|Triad Research Laboratories}} | |||
|[[The Life After Death Trial]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-09-29 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-5 |Modern Esoteric]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-10-08 | |||
|{{Artist|Penthouse Apartment|Modern Penthouse Apartment}} | |||
|[[Test Run]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-10-18 | |||
|{{Artist|Buried Angel}} | |||
|[[Sleep Tsunami]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-10-20 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-6 |16-Cell]] | |||
| | |||
|- | |||
|2017-12-29 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[SQ777-7 |Sacred Code (Encrypted)]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-01-20 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Charming Devil]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-02-02 | |||
|{{Artist|2814}} | |||
|[[Pillar / New Sun]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-02-14 | |||
|{{Artist|Henry Moonchild}} | |||
|[[I'm Fucked Up]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-02-14 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|Marcel ([[離 れ て 滑 り]]) | |||
| | |||
|- | |||
|2018-02-27 | |||
|{{Artist|Halo Acid}} / {{Artist|HKE}} | |||
|[[Shadow Merchants]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-03-10 | |||
|{{Artist|The Artist Is Unknown}} | |||
|[[Later Tonight]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-04-06 | |||
|{{Artist|Artist Name Removed}} | |||
|[[Album Title Removed]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-04-14 | |||
|{{Artist|チェスマスター|Chesumasuta}} | |||
|[[TOKYO AUDIO 4000]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-04-22 | |||
|{{Artist|Storm Division Eight}} | |||
|[[Air.]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-05-20 | |||
|{{Artist|Silk Demon}} | |||
|[[Silk Demon's the Embrace Between the Circus and the Sky]] | |||
| | |||
|- | |||
|2018-12-12 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Aesthetic 2013-2018]] | |||
| | |||
|- | |||
|2019-06-19 | |||
|{{Artist|ULTRACOMPUTER}} | |||
|[[FRIENDSHIP]] | |||
| | |||
|- | |||
|2019-07-05 | |||
|{{Artist|2814}} | |||
|[[Lost Fragments]] | |||
| | |||
|- | |||
|2019-10-10 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Elucidatory Dream Object Hypermarket Drop 2019]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-04-09 | |||
|{{Artist|Hong Kong Express}} | |||
|[[I Am Here, In Love............ (Exist... Exist.... Exist!!!)]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-07-21 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[I Am]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-09-09 | |||
|{{Artist|2814}} | |||
|[[Voyage / Embrace]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-09-18 | |||
|{{Artist|Subaeris}} | |||
|[[Blue Mood Three]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-10-02 | |||
|{{Artist|AUT2M}} / {{Artist|Subaeris}} | |||
|[[Venus Cloud City]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-10-23 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[K]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-11-13 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Headchain 2051 / Return of Rain]] | |||
| | |||
|- | |||
|2020-11-19 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Sequence 777]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-02-21 | |||
|{{Artist|Hong Kong Express}} | |||
|[[L.Y.F]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-02-24 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Music Is Capital]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-03-20 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Punk]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-09-14 | |||
|{{Artist|Hong Kong Express}} | |||
|[[Lucid to It]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-11-04 | |||
|{{Artist|HKE}} x {{Artist|Sangam}} | |||
|[[Upgrade YOURSLF]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-12-09 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Choonz]] | |||
| | |||
|- | |||
|2021-12-10 | |||
|{{Artist|THE DARKEST FUTURE}} | |||
|[[Cold Winter / Divine Prizm]] | |||
| | |||
|- | |||
|2022-03-11 | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[Nothing Culture]] | |||
| | |||
|- | |||
|2022-09-27 | |||
|{{Artist|HKE}} / {{Artist|Wei|WEI}} | |||
|[[HKE / WEI]] | |||
|} | |} | ||
Line 432: | Line 986: | ||
==2814== | ==2814== | ||
<small>Main Article | <small>Main Article |[[2814]]</small> | ||
{{Todo|Finish alias description}} | {{Todo|Finish alias description}} | ||
edits