4,052
edits
No edit summary |
mNo edit summary |
||
(20 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 4: | Line 4: | ||
|Location=London, United Kingdom | |Location=London, United Kingdom | ||
|Date={{ReleaseDate|2014-01-29}} | |Date={{ReleaseDate|2014-01-29}} | ||
|Years={{Debut|L|2014}} - | |Years=({{Debut|L|2014}} - Present) | ||
|Sublabels=[[TKX]], [[Nirvana Port]], [[PYRAMIDS]], [[ETERNAL FORTUNE LONDON]]202 | |Sublabels=[[TKX]], [[Nirvana Port]], [[PYRAMIDS]], [[ETERNAL FORTUNE LONDON]], [[Dream Catalogue EVO]]202 | ||
|Active=Yes | |Active=Yes | ||
}} | }} | ||
Line 81: | Line 81: | ||
|DREAM_11 | |DREAM_11 | ||
|{{Artist|Shima33}} | |{{Artist|Shima33}} | ||
|[[Amiga-Tech [新コンセプト | |[[Amiga-Tech [新コンセプト #1]|Amiga-Tech [新コンセプト #1]]]<small>(Offline)</small> | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2014-3-30}} | |{{ReleaseDate|2014-3-30}} | ||
Line 221: | Line 221: | ||
|DREAM_39 | |DREAM_39 | ||
|{{Artist|g h o s t i n g}} | |{{Artist|g h o s t i n g}} | ||
|[[ | |[[Telenights]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2014-7-30}} | |{{ReleaseDate|2014-7-30}} | ||
Line 261: | Line 261: | ||
|DREAM_46 | |DREAM_46 | ||
|{{Artist|THE DARKEST FUTURE}} | |{{Artist|THE DARKEST FUTURE}} | ||
|[[ | |[[FLORAL SHOPPE 2]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2014-8-17}} | |{{ReleaseDate|2014-8-17}} | ||
Line 361: | Line 361: | ||
|DREAM_63 | |DREAM_63 | ||
|{{Artist|R23X}} | |{{Artist|R23X}} | ||
|[[ | |[[OST(1).rar]] <small>(Offline)</small> | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2014-10-6}} | |{{ReleaseDate|2014-10-6}} | ||
Line 606: | Line 606: | ||
|DREAM_102 | |DREAM_102 | ||
|{{Artist|Infinity Frequencies}} | |{{Artist|Infinity Frequencies}} | ||
|[[Into the light]] | |[[Into the light]] <small>(Offline)</small> | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2015-7-13}} | |{{ReleaseDate|2015-7-13}} | ||
Line 666: | Line 666: | ||
|DREAM_113 | |DREAM_113 | ||
|{{Artist|R23X}} | |{{Artist|R23X}} | ||
|[[ | |[[SOUND TRACK ~ [MP3].torrent|SOUND_TRACK ~ <nowiki>[MP3]</nowiki>.torrent]] <small>(Offline)</small> | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2015-11-7}} | |{{ReleaseDate|2015-11-7}} | ||
Line 726: | Line 726: | ||
|DREAM_1415 | |DREAM_1415 | ||
|{{Artist|Various Artists}} | |{{Artist|Various Artists}} | ||
|[[Best Of Dream Catalogue, | |[[Best Of Dream Catalogue, 2814-2815]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2016-2-6}} | |{{ReleaseDate|2016-2-6}} | ||
Line 741: | Line 741: | ||
|DREAM_121 | |DREAM_121 | ||
|{{Artist|Winter Sleep}} | |{{Artist|Winter Sleep}} | ||
|[[Dreams]] | |[[Dreams (Winter Sleep)|Dreams]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2016-3-16}} | |{{ReleaseDate|2016-3-16}} | ||
Line 765: | Line 765: | ||
|{{ReleaseDate|2016-4-26}} | |{{ReleaseDate|2016-4-26}} | ||
|DREAM_126 | |DREAM_126 | ||
|{{Artist|DJ ALINA}} | |{{Artist|DJ Alina|DJ ALINA}} | ||
|[[MANIAX]] | |[[MANIAX]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2016-5-18}} | |{{ReleaseDate|2016-5-18}} | ||
|DREAM_127 | |DREAM_127 | ||
|{{Artist|LILLITH双生}} | |{{Artist|LILLITH twin|LILLITH双生}} | ||
|[[(SEASON_0) Hazard Garden]] | |[[(SEASON_0) Hazard Garden]] | ||
|- | |- | ||
Line 796: | Line 796: | ||
|DREAM_221 | |DREAM_221 | ||
|{{Artist|仮想夢プラザ}} | |{{Artist|仮想夢プラザ}} | ||
|[[夢市]] | |[[破片 (仮想夢プラザ)|夢市]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2016-8-31}} | |{{ReleaseDate|2016-8-31}} | ||
Line 830: | Line 830: | ||
|{{ReleaseDate|2016-11-9}} | |{{ReleaseDate|2016-11-9}} | ||
|DREAM_222 | |DREAM_222 | ||
|{{Artist|t e l e p a t h}} | |{{Artist|t e l e p a t h テレパシー能力者|t e l e p a t h}} | ||
|[[A]] | |[[A (t e l e p a t h)|A]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2016-11-10}} | |{{ReleaseDate|2016-11-10}} | ||
Line 1,391: | Line 1,391: | ||
|EVO_1 | |EVO_1 | ||
|{{Artist|Hong Kong Express}} | |{{Artist|Hong Kong Express}} | ||
|[[Lucid | |[[Lucid to It]] | ||
|- | |- | ||
|{{ReleaseDate|2021-10-29}} | |{{ReleaseDate|2021-10-29}} | ||
Line 1,430: | Line 1,430: | ||
|{{ReleaseDate|2021-12-8}} | |{{ReleaseDate|2021-12-8}} | ||
|EVO_10 | |EVO_10 | ||
|{{Artist|Haircuts For Men}} | |{{Artist|haircuts for men|Haircuts For Men}} | ||
|[[a path]] | |[[a path]] | ||
|- | |- | ||
Line 1,582: | Line 1,582: | ||
|{{Artist|HKE}} | |{{Artist|HKE}} | ||
|[[Loop Matrix]] | |[[Loop Matrix]] | ||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2022-8-5}} | |||
|N/A | |||
|Lucid 7 Kami & {{Artist|Black Banshee}} | |||
|Push da Biitch | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2022-8-7}} | |||
|N/A | |||
|Lucid 7 Kami & May:3 | |||
|Lucid Dreamz Nu Kaos | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2022-8-10}} | |||
|DREAM__TY4000 | |||
|{{Artist|チェスマスター}} | |||
|[[TOKYO AUDIO 4000]] | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2022-8-12}} | |||
|N/A | |||
|Lucid 7 Kami | |||
|Lucid Is Here Now | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2022-8-19}} | |||
|N/A | |||
|{{Artist|Subaeris}} | |||
|888ERA | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2022-8-28}} | |||
|N/A | |||
|DJ PATRICK BATEMAN | |||
|THE ROARING TWENTIES | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2023-4-14}} | |||
|N/A | |||
|{{Artist|HKE}} | |||
|[[HELL WORLD]] | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2023-6-28}} | |||
|DREAM23_34 | |||
|{{Artist|DROIDROY}} & {{Artist|Yoshimi}} | |||
|[[泡沫都市]] | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2024-1-29}} | |||
|DREAMX_0 | |||
|{{Artist|Various Artists}} | |||
|[[Renaissance]] | |||
|- | |||
|{{ReleaseDate|2024-4-5}} | |||
|DREAMX_14 | |||
|{{Artist|OSCOB}} | |||
|[[RED FILTER DEVIL]] | |||
|} | |} | ||
Line 1,597: | Line 1,647: | ||
*'''[https://dreamcatalogue.com Official Site]''' | *'''[https://dreamcatalogue.com Official Site]''' | ||
*'''[https://dreamcatalogue.bandcamp.com Bandcamp]''' | *'''[https://dreamcatalogue.bandcamp.com Bandcamp]''' | ||
*'''[https://soundcloud.com/ | *'''[https://soundcloud.com/dreamcatevo SoundCloud]''' | ||
*'''[https://www.youtube.com/user/dreamcatalogue YouTube]''' | *'''[https://www.youtube.com/user/dreamcatalogue YouTube]''' | ||
*'''[https://www.facebook.com/dreamcatalogue Facebook]''' | *'''[https://www.facebook.com/dreamcatalogue Facebook]''' |
edits